Rady před cestou

Plánujete svou první dovolenou obytným vozem, těšíte se na ni, ale zároveň jste nervózní se Vám hlavou honí "jak si tu dovolenou užít, ale nic nerozbít?" Máme pro Vás několik rad a typů, které mohou Vaše obavy snížit a pomoci Vám si dovolenou užít.

"Než si půjčím obytné auto..."


1. Zavazadla - co do obytného auta si vzít sebou

Při balení věcí na Vaši dovolenou myslete "minimalisticky", což znamená, že je důležité věci kombinovat.Pokud budete brát oblečení, snažte se jej sbalit tak, aby odpovídalo Vaší cílové destinaci, ale také se dalo různě vrstvit v případě chladnějšího počasí a naopak.Rozmýšlejte se, zda věci, které sebou balíte, opravu potřebujete. Lecky má člověk tzv. "velké oči", ale realita ukáže, že nepotřeboval ani jejich polovinu.V případě bot, které se dokážou velice rychle množit, zejména pokud máte sebou i děti, přemýšlejte nad opravdovým využitím. Je sice hezké, že budete mít ke každému oblečení ty správné boty a doplňky, avšak při náhodné silniční kontrole a přesahu povolené váhy, by Vás tento komfort mohl vyjít hodně draho. To platí ale i pro ostatní věci, co berete sebou. Vybavení do kuchyně je základní (2x hrnec, pánvička, konvička, struhadlo, větší miska, cedník, nože, vařečka, naběračka, obracečka, otvírák, prkénko, kýbl nebo vědro, 12x příbor, 4x talíř, 4x miska, 4x malý talíř, 4x hrneček, 4x sklenička, 2x sklenička na víno). Věřte, že v obytném voze nebudete potřebovat toho tolik, jako ve své domácí kuchyni. Vařit se dá i s "chudší" výbavou. Ostatní vybavení - technické atd. - zvažte, co opravdu potřebujete. Základní vybavení, jako je lopatka, sekyrka, hadice atd. jsou v obytném autě připravené, zbytek byste si měli brát v rozsahu nezbytném pro Vaši cílovou destinaci.


2. Správné rozložení a zajištění přepravovaných věcí

První dojem z obytného auta, který můžete jako začátečníci mít, je, že se tam vejde opravdu hodně věcí a že je lze kamkoliv položit. Ano, během Vašeho stání, ať už na divoko, nebo v kempu, to tak je. Myslete ale na jízdu. Jakákoliv špatně uložená věc se může stát nebezpečnou v případě kolize či náhlého prudkého brzdění nebo zatočení.Pokud přepravujete těžké věci, je třeba je opravdu upevnit. Před odjezdem je třeba zkontrolovat i to, že máte správně srolovanou a zabezpečenou markýzu, zamčené a zabezpečené všechny dveře a okna včetně střešních, uzavřené všechny skříňky včetně lednice, zatažený schůdek. Pamatujte na to, že "nedocvaktnutá" markýza se může během jízdy uvolnit a nadělá tak velké škody na autě, či může ohrozit bezpečnost silničního provozu.


3. Hygiena - buďte připraveni i na nejhorší

Samozřejmě vždy záleží, kam jedete a jakou formu kempování volíte. I přesto, že plánujete pobyt v kempech, musíte počítat s nejhorším. Může se stát, že v kempu, nebo stellplatzu nebudou hygienické podmínky moc vhodné. Na toaletách může chybět toaletní papír, nemusejí být k dispozici papírové ručníky či mýdlo atp.
Také musíte počítat s tím, že nebude v dosahu žádná možnost sprchování, v karavanu nebude už dostatek vody a co potom? Dá se to nouzově řešit třeba hygienickými vlhčenými kapesníčky, které se používají pro malé děti.


4. Nájezdové klíny

Docela častá chyba začátečníků. Po příjezdu na vybrané místo se "zakempují" a při odjezdu je vše sice zkontrolováno, ale ouha, na klíny se zapomnělo a při rozjedu se ozve rána. V lepším případě to odnesou jen ty klíny, v horším to už mohou být například i plasty na autě. Proto na tuto drobnost opravdu nezapomínejte.


5. Pořadí zabalených věcí

Pokud budete dávat věci do úložného prostoru obytného vozu, nebo do kabiny, vždy přemýšlejte, co bude kdy potřeba. Není nic nepříjemnějšího, když věc, kterou potřebujete jako první, máte uloženu až někde vzadu a znamená to tak vyndat celý prostor.

Zejména v zimě, nebo pokud se dostanete na měkké podloží, budete potřebovat mít po ruce sněhové řetězy, nebo armádní lopatku. Další věci, jako reflexní vesty a servisní sady či lékárnička by měly být po ruce vždy v kabině. Opět tedy přemýšlejte, kam jedete a co Vás na této cestě může potkat a tím pádem, co budete potřebovat mít po ruce.


6. Kuchyně

Potřebujete-li náhle odjet, nebo během Vašeho pobytu odejít, a chcete zabezpečit sporák přiklopením skleněné desky, vždy se ujistěte, že je sporák studený. Často se stává, že lidé na toto zapomenou a ihned po dovaření tento kryt použijí. Pokud si na to nedáte pozor, hrozí Vám riziko velké rány a prasknutí celého skleněného krytu a poškození interiéru vozu.

V případě, že budete opouštět vozidlo, raději ještě jednou zkontrolujte, že všechny knoflíky na sporáku jsou vypnuté a nikde Vám nehoří hořák. Malý plamen nemusí být vidět, ale dopady mohou být tragické.


7. Voda v nádrži

Ne každý, kdo poprvé jede na dovolenou s karavanem, si to uvědomuje, ale voda je to, s čím budete po celou dobu své dovolené tak trochu bojovat. Je to z toho důvodu, že pokud pojedete kempovat mimo kempy, hrozí Vám její nedostatek. Z domova jste zvyklí, že se otočí kohoutkem a voda teče. V karavanu tomu tak prostě vždy není.

Je tedy třeba ne jen kontrolovat, že máte dostatek vody, ale také paradoxně, že ji nemáte na cestu zbytečně moc.

Jak je to možné? Pokud totiž budete vyjíždět, doporučuji minimálně vyprázdnit odpadní nádrž. Tato voda pro Vás již nemá žádnou cenu, ale má nemalou váhu a pokud jste na hranici přetíženosti, jde Vám o každé "kilo". Z toho důvodu je zbytečné ji vozit sebou. Máte-li tedy možnost ji v daném místě vypustit a zase dopustit čerstvou (při zachování povolené váhy), udělejte to. Předejdete tak komplikacím při silniční kontrole, nebo příjezdu na místo, kde je vody nedostatek.

O tom, že je třeba s vodou šetřit, a to i při sprchování a mytí nádobí, asi není třeba zdůrazňovat. Více si o tom můžete přečíst v tomto mém příspěvku Kempování "na divoko" - základní informace


8. Odpadní nádrž a výpustka

Pokud jste vypustili odpadní nádrž, nezapomeňte ji před jízdou zavřít. Myslete na to, že během jízdy vniká ve voze tzv. podtlak a vůně znečištěné nádrže po celém autě nebude rozhodně pro Vaše spolucestující příjemná.

.

9. Toaleta - WC kazeta

Pokud jsem se v odstavci výše zmiňovala o tom, že nejvíce budete bojovat s vodou (zejména pokud plánujete dovolenou mimo kempy), tak druhým nejčastějším "bojem" člověka a karavanu je naplnění a vyprázdnění WC kazety ve voze :-).

Vždy, když to nejméně potřebujete je wc kazeta plná. Proto doporučuji vždy před odjezdem z daného místa, pokud je to možné, wc kazetu vyprázdnit. Nikdy totiž nevíte, jaká bude další Vaše zastávka a zda tam možnost vylití obsahu toalety bude. Navíc, pokud je kazeta skoro plná, i když v ní máte wc chemii, za jízdy může být cítit, což pro posádku zadní nástavby nemusí být moc příjemné.

Také dbejte na to, aby kazeta nebyla přeplněná! Velice špatně se úložný prostor kazety čistí a osobně se domnívám, že skoro nikdy se Vám jej nepovede vyčistit dokonale...měli byste tak další nepříjemnost během Vašeho pobytu.

Vylévání wc kazety.
Toto vylévání se může zdát jednoduché, ale věřte, že Vás může i nepříjemně překvapit. Pokud totiž obsah vyléváte a nepootevřete si další otvor na kazetě, bude to "šplouchat"... asi si dokážete představit, co může nastat pro osobu, která tuto činnost vykonává ;-).

Po vylití obsahu nezapomeňte na propláchnutí čistou vodou a následně doplnit chemii.


10. Poslední kontrola před odjezdem

Může se Vám to zdá zbytečné, ale tento úkon je opravdu velice důležitý. Mělo by to vypadat například tak, že vy, nebo Váš partner, začne procházet prostor obytného vozu jako "letuška" a kontrolovat, zda jsou

  • všechny skřínky zavřené a aretací uzamčené,
  • zda všechny věci, které by v případě nenadálé události Vás mohly ohrozit, jsou pevně připevněné,
  • boční okna ne jen zavřená, ale také bezpečně "zamčená",
  • zda ve dveřích není žádná překážka pro případ nutnosti rychlého vystoupení
  • střešní okna zavřená a zamčená
  • v koupelně a kuchyni nejsou volně položeny žádné věci a opět skříňky, zejména sporák a jeho deska!, je zavřené
  • na stole neleží volně žádné lahve s pitím,
  • notebooky a další cenná elektronika, která by mohla během jízdy v zatáčce sklouznout z aktuálního umístění, jsou také upevněny, nebo ve skříni uloženy,
  • lednička je opravdu zavřená a zacvaknutá (není nic horšího, než během jízdy vysypaná lednička)
  • pokud máte vysunovací schůdky do obytného vozu, které ale nemají zvukovou signalizaci upozorňující při nastartování vozidla na jejich vysunutí, vždy si před rozjezdem zkontrolujte, že jsou opravdu zasunuty. Tyto schody mohou vyčnívat a při jízdě blízko obrubníku mohou napáchat velké škody.
  • srolovanou a zabezpečenou markýzu - docvaknutou


11. Kempování - stání na Stellplatzu

Pokud se rozhodnete využít nabídky kempů, nebo Stellplatzů, pamatujte vždy na Vašeho souseda a s tím související správný odstup. Pokud se totiž nepostavíte správně a rozhodnete se použít markýzu, může |Vás nemile překvapit, že markýza zasahuje do sousedního pozemku, nebo je "natlačena" přímo na sousedův karavan. Asi ani vy byste z této skutečnosti neměli radost. Proto buďte vždy prosím ohleduplní a myslete i na ostatní.

... a nezapomeňte, že pokud chcete někde kempovat, mělo by se dodržovat parkování v jednom směru. Tzn. že Váš vchod do karavanu nikdy není naproti vchodu do karavanu souseda. Tím se zachovává soukromí.


12. Markýza

Pokud budete vytahovat markýzu, nezapomeňte ji zabezpečit kurtou, Nikdy totiž nevíte, kdy přijde nečekaný větrný poryv a může celou Vaši markýzu zničit. To platí i pro večer. Můžete jít spát za bezvětrného počasí, ale v průběhu noci se přižene silnější vítr a na nepříjemnost máte zaděláno.

Bude-li se blížit bouřka, doporučuje se markýzu zatáhnout. Silný vítr může udělat tzv. "balón" a v ten moment Vám nepomůže už ani kurta.

Další chybou je balení markýzi za větru bez pomoci. Uvědomte si, že pokud markýzu odkurtujete z důvodu jejího složení, ale fouká vítr, může to markýzu ihned nadzvednou a zničit ne jen ji, ale také celý bok obytného vozu. Proto je lepší kdykoliv markýzu balíte, mít nablízku osobu, která zasáhne a přidrží ji.


13. Hadice na stellplatzu, v kempu či servisních místech

V ČR se s tím zřejmě nesetkáte, ale v zahraničí to je běžné. Na servisním místě jsou dvě hadice. Jedna je pro vyplachování wc kazety a druhá slouží pro napuštění nádrže pitnou vodou. Dávejte si na to pozor a NIKDY nepoužívejte hadici na pitnou vodu pro čištění wc kazety a naopak. Nezapomeňte, že zde pokud to uděláte, nastane kontaminace a z nádrže na čistou vodu v karavanu se stane nádrž plná bakterií.

14. Inspirace na cesty

  • Aplikace na vyhledávání parkování a servisu obytného po celé Evropě včetně ČR www.park4night.com

Dle našeho nejlepší webové stránky od lidí, kteří projeli značnou část Evropy a chtějí se podělit s ostatními o zkušenostech cestování s obytným vozem nebo karavanem. Naleznete zde i plány cest, podle kterých můžete cestovat i vy 

Vyhledávání kempů

Vyhledávání Stellplatz


Doufáme, že rady a tipy pomohly a vy si tak svou dovolenou užijete v pohodě a klidu a nebudete se dopředu bát, že něco nebudete vědět ;-).

Doporučujeme připojistit:

Pojištění kauce při pronájmu obytného vozu a pojištění storna cesty v rámci cestovního pojištění. 

Jako půjčovnu musíte zadat JAN VELEBA